Quantum Firebal i Ibm Deskstar 25GP 351520

 

Up

      

Poslednjih nekoliko meseci tržište diskova bilo je prilično dinamično. Pojava diskova koji se okreću brzinom od 7200 obrtaja u minutu dovela je do daleko povoljnije i kvalitetnije ponude, a to je opet dovelo do povećane potražnje i poskupljenja... i toj priči nikada kraja.

Dok je izbor diskova do skora bio ograničen isključivo na izbor kapaciteta i proizvođača, sada možete birati i dve klase diskova koje nudi većina proizvođača – na 5400 i na 7200 obrtaja u minutu. Na test smo uzeli pet modela niže klase – IBM Deskstar 25GP 351520 kapaciteta 15,2 GB koji se okreće 5400 puta u minutu, kao i Quantum Fireball CX modeli kapaciteta 13 i 20,4 GB i nova serija Quantum lct 8 kapaciteta 8,4 i 17,3 GB. Kao predstavnika novog talasa probali smo Quantum Fireball Plus KA kapaciteta 18,2 GB koji rotira 7200 puta u minutu. Svi ovi diskovi koriste Ultra ATA/66 interfejs i imaju prosečno vreme pristupa od 8,5 milisekundi za IBM i KA do 9,5 ms za ostale „Quantumove” modele.IBM i Quantum diskovi

Iako je ovo prvi „Quantumov” IDE model koji radi na 7200, ima se utisak da je Fireball KA zreo i pažljivo projektovan proizvod. Prva stvar koja upada u oči, tačnije u uši, jeste visok pištav zvuk koji do sada nije bio uobičajan. Pravi kapacitet diska, nažalost, nije 18,2 GB kao što je deklarisano, jer „Quantum” bezobrazno definiše GB kao 10^6 KB, što znači da je realni kapacitet ovog diska 16,96 GB. Performanse koje se mogu izmeriti, a i primetiti i golim okom svakako su korak napred u odnosu na prethodne generacije. Ubrzanje iznosi barem 20 odsto i, što je značajno, transfer se vrlo malo menja u zavisnosti od dela diska koji se čita. Zbog povećane brzine okretanja i sam disk se dodatno greje, a o tome govori i njegova potrošnja struje od čak 800 mA na 5V i 2300 mA na 12V.

S druge strane, IBM ovom serijom nije imao ambiciju da bude najbrži, samim tim što se zadržao na 5400 obrtaja u minutu. Ipak, napravio je solidan disk, koji u svojoj klasi daje odlične rezultate. Dok je „Quantumov” zvuk karakteristično visok, kod IBM-a bi se moglo reći da je karakteristično tih. Performanse su prilično dobre, ali je poslednja trećina diska sporija za dobrih 15 do 20 odsto. Uređaj se malo greje, što je i logično s obzirom na potrošnju od samo 300 mA na 5V i 300 mA na 12V.

„Quantumova” serija Fireball CX sada je dobila naslednika u vidu serija lct 8 i lct 10 koje se u odnosu na CX malo razlikuju, prvenstveno po količini podataka po „ploči”, pa samim tim i po kapacitetu. Stoga su CX i lct komplementarni po kapacitetima i upotpunjuju ponudu ovog proizvođača. Jedina veća razlika između ove dve serije jeste smanjenje jačine zvuka koji pri radu stvaraju lct diskovi, na šta su u „Quantumu” jako ponosni. Pored toga, performanse se razlikuju zaista minimalno u odnosu na seriju CX i za nijansu su bolje, ali ćete poboljšanje primetiti samo prilikom preciznih testova. Pri radu je poboljšanje gotovo nemoguće primetiti, jer se kreće u granici do par procenata. Kao i IBM, i ovi modeli imaju opadanje transfera sa udaljenošću od početka diska. Ono je najmanje kod manjeg CX modela, dok je kod ostala tri ujednačeno i do kraja diska transfer se smanji za oko 25-30 odsto u odnosu na početni.

Diskovi koji rade na 7200 obrtaja za sada pokazuju sledeće: iako su performanse već dovoljno visoke, očigledno da tehnologija za sada nije dovoljno razvijena da bi se omogućilo da se do tih rezultata dođe bez muke. Cena koja se plaća je velika potrošnja, pa samim tim i zagrevanje. Ipak, to ne treba da vas brine, jer „Quantum” ima dovoljno iskustva. Interesantno je da cena ove nove generacije nije mnogo viša, pa se u istom rangu cena može birati između bržeg i većeg diska. Kvalitet ili kvantitet, odlučite sami.

Rodoljub ILIĆ