PGA Championship Golf 2000

 

Up

      

Manje je poznata činjenica da je pre desetak godina dominantan status na tržištu sportskih simulacija u Americi držala kompanija „Sierra”. Programeri iz Sijetla potpisali su serijal Front Page Sports igara, antologijsku kolekciju kvalitetnih simulacija američkog fudbala i bejzbola, koja je značajno uticala na širok krug sportskih simulacija. Danas iz ove kuće dolaze uglavnom atraktivne simulacije vožnje i simulacije lova (pecanje da ne spominjemo), dok su kolektivni sportovi pali u zasenak. Front Page zaostavština zaživela je u novoj „Sierrinoj” simulaciji golfa, jednog od trenutno najpopularnijih, za naše pojmove „dosadnih” sportova. Kratko rečeno, PGA 2000 je čudo od igre, sigurno najkvalitetnija simulacija golfa na tržištu.
PGA Championship Golf 2000 je, kada je težina u pitanju, zaista šampion. Zbog toga će manje iskusni igrači, kao i oni koji nisu upoznati s principima igranja golfa (ipak tu ima više od prostog udaranja loptice) imati dosta problema.

Kao u većini savremenih simulacija golfa, i u PGA 2000 postoji tzv. Mouse Swing funkcija koja omogućava realistično simuliranje zamaha palicom. Razlika je u tome što u ovoj igri to zaista besprekorno funkcioniše. Zahvaljujući TrueSwing 3 engineu, pomeranje miša prenosi se na palicu u realnom vremenu, bez ikakve zadrške koja bi narušila fluidnost pokreta. Jednostavno rečeno, osećaj izvođenja udaraca je nešto najbolje što se u kompjuterskoj simulaciji trenutno može dobiti. Ako ste igrali ranije verzije „Sierrinog” golfa (Front Page Sports: Golf), verovatno ćete se zapitati u kakvoj je vezi tempo zamaha s preciznošću udarca. Zaista, dok je u ranijim verzijama igre pravolinijsko pomeranje miša bilo jedini preduslov preciznog udarca, u PGA 2000 brzina zamaha igra znatno veću ulogu - ako zamahnete po principu „udri da boli”, loptica će proklizati i nestati u obližnjem šumarku, a ako ste previše mlaki, izgubićete preciznost i konfiguracija terena će više uticati na putanju loptice. Ako vam kojim slučajem sistem zamaha bude pravio probleme, možete se prebaciti na standardno ispucavanje u tri poteza.

Primedbe se mogu uputiti i na zvuk, ali ne toliko na kvalitet, koliko na monotonost komentara koji se, po svemu sudeći, ne razlikuju od prošlogodišnjeg izdanja igre.

PGA Championship Golf 2000 je, kada je težina u pitanju, zaista šampion. Zbog toga će manje iskusni igrači, kao i oni koji nisu upoznati s principima igranja golfa (ipak tu ima više od prostog udaranja loptice) imati dosta problema. Čak će i iskusni golferi (sva četvorica) primetiti da je engine znatno modifikovan, zbog čega je i relativno lake pozicije teško pretvoriti u poen. Srećom, trenažna opcija omogućava postepeno prilagođavanje na novi sistem.

Kao u većini savremenih simulacija golfa, i u PGA 2000 postoji tzv. Mouse Swing funkcija koja omogućava realistično simuliranje zamaha palicom. Razlika je u tome što u ovoj igri to zaista besprekorno funkcioniše.

Zgodna opcija koja postoji u ovoj igri, a predstavljena je u prošlogodišnjem izdanju, zove se ReadyGolf i omogućava igranje bez čekanja na potez protivnika koga vodi kompjuter. To drastično ubrzava igru i čini je interesantnijom, naročito otkako su otklonjeni bagovi iz prošlog nastavka (protivnički igrači više ne mogu da vam zaklanjaju pogled dok izvodite udarac). Ako, pak, želite da odgledate majstorije svojih saigrača, opciju možete isključiti. Značajna novina je i mogućnost igranja više sezona u nizu, pri čemu se karakteristike igrača na menjaju, tj. ne stare. To izgleda otprilike ovako. Svaka sezona ima određen broj takmičenja, a na vama je da izaberete na kojima od njih ćete učestvovati. Takmičenja se razlikuju po nagradnom fondu, uslovima za učešće itd.

Bogatim statističkim analizama obuhvećeni su svi igrači na turniru, kao i sami tereni. Protivnike možete birati po sopstvenom nahođenju ili im omogućiti da tokom igre napreduju. Nažalost, u igri ne postoji ni jedan realan igrač, ali postoji mogućnost preuzimanja s Interneta baze svih takmičara iz ovogodišnje sezone (http://pga99.coursedepot.com). Izuzetno prijatna je i opcija za kreiranje sopstvenih sezona, u okviru koje je omogućeno podešavanje svih parametara takmičenja. Sve to se obavlja u okviru lepo konfigurisanog editora, tako da se već u ovom trenutku na Mreži može naći nekoliko profesionalno urađenih turnira.

Jedina veća neprijatnost s kojom se možete suočiti je nemogućnost poništavanja započetog kruga u okviru sezone, pa turnir možete napustiti jedino uz diskvalifikaciju koja vas ostavlja bez poena. Takođe, da biste snimili poziciju, morate u nizu proći svih 18 rupa, što vremenom može postati naporno jer igru nije moguće bez posledica prekinuti u bilo kom trenutku. Primetnih bagova nema mnogo, mada se neki od njih sasvim otvoreno manifestuju (nerealan sistem bodovanja, krahiranje igre u Match režimu). Primedbe se mogu uputiti i na zvuk, ne toliko na kvalitet koliko na monotonost komentara koji se, po svemu sudeći, ne razlikuju od prošlogodišnjeg izdanja igre - previše komentara se ponavlja u kratkom intervalu, informacije o udaru loptice o prepreku često dobijete pre nego što se to desi, što potpuno narušava napetost tokom iščekivanja rezultata. Na kraju, virtuelni nosač štampova je potpuni idiot, pa će vam uvek predložiti neadekvatan štap, zbog čega se ne treba držati njegovih saveta.

Tereni su sjajno urađeni, pri čemu su neki replike realnih lokacija, dok su drugi dizajnirani u okviru robusnog editora koji dolazi uz igru. PGA Championship Golf 2000 je definitivno najbolja simulacija golfa na tržištu - dobar fizički model, dobra grafika, moćan editor, igranja u sezonama, obilje opcija ;ine igru kakva se samo poželeti može.

Gradimir JOKSIMOVIĆ

PLATFORMA
MINIMUM:
Pentium/200 MHz, 32 MB RAM-a
OPTIMUM:
Pentium 2/233 MHz, 64 MB RAM-a, 3D kartica