Superbike 2000

 

Up

      

Prošlogodišnja ponuda motociklističkih simulacija obilovala je osrednjim igrama koje su najvećim delom insistirale na realističnom fizičkom modelu uz skromne tehničke karakteristike. Iz proseka se jedino izdvojio Superbike World Championship „EA Sportsa”, program u kome su skladno objedinjeni vrhunski audiovizuelni doživljaj i visoka realističnost. Iz nekog razloga, prodaja ove igre nije išla planiranim tokom, pogotovo na američkom tržištu. No, „Electronic Arts” i italijanski „Milestone”, koji ovaj serijal razvija od 1998. godine, nisu bili obeshrabreni tržišnim kolebanjima pa su na sreću ljubitelja moto-sporta, izbacili nastavak pod imenom Superbike 2000.

Uz igru dobijate i detaljnu enciklopediju s obiljem aktuelnih informacija iz sveta Superbike sporta.

Suštinskih inovacija u Superbikeu 2000 zaista nema mnogo, pa se za njega može reći da predstavlja tek evolutivni korak u odnosu na prethodika. Korektivnim intervencijama obuhvaćeni su statistika, motori, vozači i staze u sezoni 1999. godine. Izmene je doživela i multiplayer opcija koja ovog puta nudi bolju Internet podršku i mogućnost igranja dva igrača na istom računaru, na podeljenom ekranu (tzv. split-screen režim). U sitnije kozmetičke zahvate treba uvrstiti detaljniji prikaz staza pre početka trke i promenjen glasovni komentar u toku trke, koji je nešto „živahniji” nego pre.

Suštinskih inovacija u Superbikeu 2000 zaista nema mnogo, može se reći da predstavlja tek evolutivni korak u odnosu na prethodni.

Kao i u realnom šampionatu, postoji trinaest staza, šest tipova motora (Aprilia, Ducati, Honda, Kawasaki, Suzuki i Yamaha) i dvadeset vozača, među kojima je najistaknutiji Carl Fogarty, trostruki svetski šampion. Opcije su standardne i uključuju brzu trku, pojedinačne vožnje i šampionat. Slično prethodnom nastavku, zadržana je potpuna konfigurabilnost koja se ostvaruje kroz mnoštvo opcija putem kojih se mogu modifikovati i najsitniji detalji, od kojih za neke verovatno niste ni znali da postoje. Podešavanje motora treba uskladiti s karakteristikama staze i vremenskim uslovima, jer neadekvatno konfigurisana mašina samo pukim čudom može trku završiti na čelnoj poziciji. Treba obratiti pažnju na vešanje, prenos brzina i vrstu pneumatika, dok se perfekcionisti mogu zabavljati i podešavati „sitna crevca” kao što su prednja i zadnja krilca (imaju minimalan uticaj na stabilnost motora tokom kočenja i ubrzavanja).

Proklizavanje, padanje s motora i efekti direktnih sudara izgledaju više nego sjajno.

Posebna pažnja posvećena je i opciji za asistiranu vožnju, u okviru koje se podešavaju ili isključuju automatske komande koje računar preuzima u ključnim trenucima (kočenje pre ulaska u krivinu, tempiranje ubrzanja, pojačano kočenje, automatsko prebacivanje težine vozača i drugo). Pomoćne opcije igraju itekako važnu ulogu – višestruko olakšavaju kontrolu i manevrisanje, ali u isto vreme znatno limitiraju mogućnosti za kreativniju vožnju i agresivnu borbu za plasman. To najčešće ima slabiji rezultat, pa ako očekujete više, moraćete da se naviknete na većinu simulacijskih elemenata i niz pravila kojih se, kao i u realnim uslovima, morate strogo pridržavati. Praktično, ovim pomagalima se igra iz lagane arkadne vožnje može preobratiti u vrlo ozbiljnu simulaciju, pogotovo ako se aktiviraju i parametri kao što su detekcija oštećenja, mogućnost otkazivanja mašine, pogrešan start itd. Na najnižem stepenu realnosti, što odgovara arkadnom režimu iz prethodnog nastavka, i početnici će se držati rame uz rame s ostalim takmičarima, dok će u realističnom modelu i najiskusniji vozači biti na mukama. Pa ipak, ni u tom slučaju težina igre ne prevazilazi frustrirajuće kompleksan simulacijski režim iz Superbike World Championshipa, što, u svakom slučaju, treba shvatiti kao pohvalu.

O izgledu trka i kvalitetu grafike i zvuka ne treba trošiti mnogo reči, s obzirom da su vrhunski dometi potvrđeni prethodnim delom (čini se da je grafički prikaz još ubedljiviji nego ranije, povremeno dostiže kvalitet TV prenosa). Superbike 2000 se dodatno ističe spektakularnim nezgodama u kojima neretko učestvuje i po desetak vozača. Proklizavanje, padanje s motora i potpuno realistično prikazani efekti direktnih sudara izgledaju više nego sjajno (naprosto osećate bol kad vam se vozač prostre po stazi). Vrhunac je to što kad se, nakon pada, nađete kraj staze morate potražiti svoj motor, a on se neretko nalazi stotinjak metara dalje ili, ne daj bože, u nekoj jaruzi kraj staze. U tom slučaju ostaje samo da se brzo orijentišete i uzdate u hitre noge, jer protivnici vrlo brzo ostvaruju teško nadoknadivu prednost. Srećom, da biste pali s motora potrebno ili da potpuno nekontrolisano izletite s asfalta ili da svom silinom udarite u protivnika, što se ne događa prečesto. Doživljaj jedino kvare povremena seckanja i pauze u animaciji, naročito ako se napravi veća gužva na malom prostoru. Na kraju, uz Superbike 2000 dobijate i detaljnu enciklopediju s obiljem aktuelnih informacija iz sveta Superbike sporta. One obuhvataju detaljan pregled staza (lokacija, mape, dužina, nazivi pojedinih krivina, detalji s trka), motora (specifikacije agregata, prenos, vešanje, kočnice, gume, težina, kapacitet rezervoara, maksimalna brzina) i vozača (datum i mesto rođenja, ekipa, motor, najznačajniji momenti iz karijere).

Superbike 2000 će razočarati samo one koji su očekivali značajniji napredak u odnosu na druge igre iz žanra, jer ovaj program ni u jednom trenutku nije imao takvih aspiracija. Umesto toga dobili smo bezmalo savršenu simulaciju s do sada najboljom mogućnošću podešavanja, zahvaljujući kojoj je jaz između arkadnih i realističnih simulacija postao manji.

Gradimir JOKSIMOVIĆ

PLATFORMA
Pentium/233 MHz, 32 MB RAM-a