Horse & Musket

 

Up

      

Potezne ratne strategije (Wargames) jedini su žanr gde se povremeno možemo nadati kuriozitetu kao što je nova igra kojoj je sasvim dovoljna 486 konfiguracija niže srednje klase. Sem po minimalnoj hardverskoj zahtevnosti, Horse & Musket je i po ostalim osobinama vrlo usko specijalizovano parče zabavnog softvera. Sem što obrađuje (široj publici) savršeno nepoznati period evropske i američke ratne istorije (XVIII vek), izgleda i funkcioniše apsolutno suprotno u odnosu na sve aktuelne trendove: bazična grafika, kompleksan sistem rukovođenja i komandovanja i multifazni potezni koncept potpuno će zadovoljiti samo najokorelije fanatike za kompjuterskom obradom istorije (svu četvoricu...).

Bitke variraju od najznačajnijih momenata iz švedsko-ruskog rata, smelog gambita Džorža Vašingtona pri prelasku reke Potomak i sličnih...

Bitke koje ćete ovde voditi variraju od najznačajnijih momenata iz švedsko-ruskog rata (era Petra Velikog), smelog gambita Džorža Vašingtona pri prelasku reke Potomak, prenapoleonovskih ratnih avantura Francuske pod Lujem XIV i sličnih... Multifazni potezni koncept u dalekoj aproksimaciji podseća na legendarni Tobruk (i Desert Rats) sa ZX Spectruma: kroz nekoliko tipičnih sub-poteza, kontrolisaćete artiljerijsko bombardovanje, preraspodelu komandnih poena, pokrete pešadije i konjice, otvaranje vatre... Komandna struktura i subordninacija (svaka bitka poseduje glavnog komandanta i gomilu podređenih), u uskoj vezi sa komandnim radijusom svakog visokog oficira zahteva natprosečnu pažnju pri projektovanju napada i odbrane. Kohezija trupa (daleko najvažniji faktor u igri) veoma lako se gubi nepotrebnim pomeranjem i neadekvatnim akcijama.

Ako vam su vam TOAW i Napoleon delovali zanimljivo, ali komplikovano, bolje ne razmišljajte o nabavci Horse & Musketa: u poređenju sa njim, pomenute strategije su MTV hitovi za generaciju koja raste. Rudimentarnog izgleda i kompleksnosti jedne stone igre, Horse & Musket je „šoljica čaja” u kojoj će uživati samo iluminati.

Miodrag KUZMANOVIĆ

PLATFORMA
486/66 MHz, 16 MB RAM-a