Ge Force

 

Up

      

DTK MVGA-NVG256 (GeForce)S obzirom da su se prve GeForce2 kartice već pojavile, moglo se očekivati da će prethodna generacija kartica doživeti osetniji pad cena. Prvi vesnik ovog neumitnog trenda, kome se korisnici uvek raduju, sasvim je neočekivano – DTK. Firma koja je kod nas uglavnom bila poznata po monitorima, kućištima, tastaturama, miševima i, eventualno, nekim proizvodima bele tehnike, iznenada se pojavila i na tržištu grafičkih kartica. Trenutak za ovaj „upad” nije mogao biti bolji, jer su stalni proizvođači obično „lenji” prilikom ovakvih tehnoloških smena. To je razumljivo ako se ima u vidu da se po njihovim magacinima, u takvim trenucima, često nalazi znatna količina neprodate robe. Ad hoc smanjenje cene tih proizvoda neminovno bi dovelo do smanjenja profita, na šta su svi od reda alergični, pa se trenutak spuštanja cene maksimalno odlaže.

Novi igrači na tržištu nemaju takvih problema, pa je DTK izabrao odličan momenat za početak akcije. Kartica sa kojom se DTK pojavio na našem tržištu bazirana je na poznatom Nvidia GeForce256 čipu, koji su svi viđeniji proizvođači već ugrađivali u svoje modele. DTK je svom modelu podario 32 MB memorije i video izlaz, čime je dosegnut komercijalni multimedijalni limit ovih kartica. Što je najinteresantnije, ovaj top-model košta upravo onoliko koliko su koštale GeForce kartice sa 16 MB i bez video izlaza, što ovaj čip konačno spušta u široke narodne mase. Performanse DTK kartice su iznenađujuće dobre, pa se tako sem modela DDR u našoj bazi ispred nje pojavio samo odlični Creative GeForce. Pa čak je i ovaj model, iako u konačnom skoru ispred DTK, u nekoliko testova bio sporiji.

Kvalitet slike je, kao i kod svih GeForce karti, tradicionalno dobar, mada štampa nije na nivou, recimo, Else DDR. Uprkos tome, oštrina je više nego dobra i lako se može meriti sa oštrinom koju poseduju poslednji 3Dfx modeli. Naravno, kada govorite o nabavci GeForce kartice, to znači da ćete dobiti i karticu sa implementiranim punim OpenGL standardom, pa ćete, sem najmodernijim igrama, sasvim ozbiljno moći da se bavite i kompjuterskom animacijom ili CAD-om, što je bez GeForcea na profesionalnom i poluprofesionalnom nivou gotovo nemoguće.

Što se tiče video izlaza na ovoj kartici, on je sasvim korektno izveden u vidu jednog mikro-DIN konektora sa lučnim rasporedom pinova. Uz pomoć kabla-konvertora i softvera može se dobiti kompozitni signal sasvim zadovoljavajućeg kvaliteta. Nažalost, DTK nije radio sopstvene drajvere, a referentni ne omogućavaju detaljnija podešavanja, tako da slika nije overscan (manja je od dimenzija TV ekrana). „Lajsna” je sa svih strana široka 10-15 piksela, što nije puno i ne smeta ni pri gledanju filmova ni pri igranju. Iako sliku ne možete raširiti preko celog ekrana možete je relativno precizno pozicionirati, što će donekle ublažiti primetni underscan. Vrlo interesantno rešenje predstavlja klizač za regulaciju interlace režima, što će video snimke, posebno na VHS-u, učiniti uverljivijim. Flicker free filter je odličan, ali će video snimcima tradicionalno prijati interlace, specijalno ako možete da birate njegov stepen.

DTK MVGA-NVG256, kako glasi puno ime ove kartice, u svakom slučaju je veoma prijatno iznenađenje. Sa njom dobijate komfornu GeForce karticu po sasvim prihvatljivoj ceni. Njene performanse nisu nimalo lošije u odnosu na daleko skuplje konkurente, pa o njoj zaista vredi ozbiljno razmisliti. Naravno, pojava ove kartice najverovatnije znači da će se vrlo brzo pojaviti i siromašnije verzije koje će imati popularne cene, a šta će se dogoditi sa TNT2 modelima ne možemo ni da pretpostavimo. Kako bilo, DTK GeForce možemo toplo da vam preporučimo.

 

                                                                                                  Stevan JOSIMOVIĆ