ELSA Winer lll i ELSA TNT2 Vanta

 

Up

      

Sećate se reklamne kampanje „Atarija” sredinom osamdesetih? Nešto slično je rešila da ponudi i „Elsa”. U „Elsinoj” seriji jeftinih kartica našle su se kartice sa čipovima TNT2 Vanta i Trident Blade. Krajnji dometi ovih čipova odavno su poznati i jedino zbog čega ih ovoga puta pominjemo jeste činjenica da ih je proizvela „Elsa”.

Elsa Winner IIIZa čip Trident Blade odavno se zna da ne predstavlja baš „najoštrije sečivo” među grafičkim akceleratorima. „Trident” je s tim čipom zakasnio najmanje 18 meseci, pa utoliko više čudi odluka „Else” da baš ovaj čip iskoristi u svojoj kartici.

Na kartici se nalazi, za ovaj čip standardnih, 8 MB video memorije, a sama kartica deluje dosta kompaktno. Trident Blade je čip koji se vrlo malo greje, pa mu uopšte nije potrebna pomoć nekog jačeg kulera ili, kao što je to slučaj sa modernijim i jačim modelima. U stvari, kartica se više grejala zbog blizine samog procesora na ploči nego od svog rada.

Rezultati su još jednom potvrdili krajnje domete ovog čipa, bez obzira što je proizvođač „Elsa”. Drajveri su sasvim dobri, mada iz nekog razloga bump maping nije hteo da radi, a naprasno je proradilo anizotropsko filtriranje tekstura. Da budemo krajnje iskreni, u našoj bazi testiranih kartica samo je jedna kartica imala za nijansu lošije rezultate. To je bio no-name Trident Blade, koji smo testirali pre više od godinu dana i kod koga je bump maping radio, za razliku od anizotropskog filtriranja. Dakle, ukoliko su vam bitne 3D performanse, zaobiđite ovu karticu u velikom luku, mada slika nije tragično loša što „Elsa” svakako i ne bi dozvolila. Ako vam je pak jedino stalo do Officea, Interneta i sličnih stvari, a imate ograničen budžet, možete se pohvaliti „Elsom” za male pare. Kada se sve sabere, ovaj čip je ipak primereniji notebook, nego modernim desktop računarima.

Komentar nekih mojih prijatelja na ranije „Elsa” proizvode bio je da nije teško napraviti dobru karticu, ako se ne štedi na komponentama. S obzirom da je cena „Elsa” kartica skoro uvek bila 30-40% iznad cena konkurentnih proizvoda, komponente su uvek bile vrhunske. Utoliko je bilo interesantnije pogledati kako će se ova firma snaći na low-end tržištu. Rezultati koje je postigla Elsa Vanta sasvim su prosečni. Doduše, slika je i dalje iznad proseka, što pre svega duguje kvalitetnoj štampi, ali su performanse sasvim uprosečene. Naravno, kada neko danas pravi karticu baziranu na Vanta čipu i na nju stavi 16 MB video memorije, ne očekuju se vrhunski rezultati, tim pre što je i po ceni ova kartica „sišla u parter”.

Elsa TNT2 VantaVanta je i pre bila entry-level 3D kartica, pa se po tom pitanju ništa značajno nije promenilo sa „Elsinim” modelom. Doduše, drajveri su i dalje komforni, nude gomilu podešavanja i na tom polju „Elsa” nimalo nije popustila. Neke od opcija koje nudi ova jeftina grafička kartica videli smo samo na skupim, profesionalnim OpenGL modelima. Sa nekim od ovih opcija treba biti oprezan, jer je moguće oštetiti monitor ukoliko preterate sa nekom od frekvencija.

Ako ste se nameračili na karticu sa Vanta čipom, „Elsa” nikako ne može biti pogrešan izbor. Ipak, ne nasedajte na „Atarijev” utopijski slogan, jer su i Vanta, a pogotovu Trident Blade, zastareli čipovi i ne mogu obezbediti snagu koju traže moderne igre poput, recimo, Ground Controla.

Stevan JOSIMOVIĆ