CTX PR705F

 

Up

      

        Ako ste u ponudi nekih racunarskih firmi videli CTX monitore i zapitali se kakvi su, niste jedini, pogotovo kada se tu pominje i neki pridev Flatetron po ceni ispod 600 DM za 17-incnu dijagonalu. Nama je tih par informacija bilo vise nego dovoljno da uzmemo jedan takav na testiranje.

        Cim smo ga raspakovali, u prvi plan je izbio ekran koji je toliko ravan da izgleda udubljen. Posle kratkog perioda privikavanja standarni monitori ce vam biti neprirodno ispupceni. Katodna cev je standarne duzine, sto ce vam smetati u slucaju da vam svaki delic radnog prostora znaci, ali zauzvrat resava probleme sa geometrijom slike koje povremeno imaju monitori sa kratkom cevi. Ocigledno je da momci iz Chuntex Electronicsa ne posvecuju neku paznju dizajnu, jer vas sigurno nece oduseviti. Na prednjoj masci dominira TCO99 nalepnica kojom se potvrdjuje postovanje ovog standarda pri izradi monitora. U prevodu - monitor bas malo zraci. Pored nalepnice i on/of prekidaca tu su i cetiri tastera za navigaciju kroz menije. Ekranski meniji su lepo organizovani, sa razumljivim opcijama. Njih imate toliko, da neke mozda nikad necete upotrebiti.

        Sa tehnicke strane gledanom, CTX PR705F je dobro opremljen. Izdrzava rezolucije do 1600x1200 pri osvezavanju od 85Hz, dok u 1024x768 (preporucljivo za ovaj monitor) sliku obnavlja 100 puta u sekundi. Geometrija ekrana je izuzetna, i sa neznatnim podesavanjima mozete dobiti odlicnu sliku. Iako postoji opcija za uklanjanje moirea, mi je nismo koristili, posto jednostavno nismo imali potrebu za tim. Uz koriscenje kvalitetnije graficke karte, i prikaz boja ce biti odusevljavajuci. Da nema samo jedne sitnice, monitor bi nas prakticno odusevio. Naime, kao i ostali Flatetron monitori, zbog tehnologiji izrade na slici se prikazuju dve paralelne tanke crte. One nisu preterano uocljive, te cete se vrlo brzo navici na njih. Linije su posledica tehnicke izrade, a ne manjkavosti monitora. Takodje je i istina da su tu.

        Visednevnim koriscenjem, neke stvari su se iskristalisale. Kao mane mozemo navesti:nesto visu cenu, duzinu katode, dizajn i pojavu linijica na ekranu. Pozitivne osobine su prakticno sve ostalo:izvrsna geometrija slike, ostrina prikaza, vernost boja, visoke frekvencije osvezavanja, lakoca podesavanja, brojnost opcija... Namece se jednostavan zakljucak da je ovo jedan od najboljih 17-incnih monitora. Jedini dostojan konkurent je Hansol (govorimo o istoj klasi cena) i izbor izmedju ova dva modela je stvar vaseg licnog ukusa. Bilo koji da uzmete, necete pogresiti, jer ce te za eventualne male pomake u kvalitetu prikaza morati puno da doplatite. CTX se ovim modelom pokazao kao kvalitetan proizvodjac.